Zdroj: http://www.lukaszednicek.cz/novinky/stripky-z-cesty-do-davne-besarabie-15-zasla-slava-cierne-nad-tis  •  Vydáno: 2. 5. 2013 21:45  •  Autor: Lukáš

Střípky z cesty do dávné Besarábie (1/5): Zašlá sláva Čierné nad Tisou, východoslovenské město, kde se zastavil čas i život.

Střípky z cesty do dávné Besarábie (1/5): Zašlá sláva Čierné nad Tisou, východoslovenské město, kde se zastavil čas i život.Když byl nejslavnější režisér hororových snímků Stephen King na vrcholu své kariérní slávy a vybíral místa pro své hororové snímky, tak opomenul jedno místo, kde by ani drahé kulisy nebyly potřeba a punc hororové děsivé atmosféry zaručen s maximální autentičností. Mám na mysli bez mála pětitisícové město v bezprostřední blízkosti státní hranice Slovenska a Ukrajiny - Čierná nad Tisou.

Čierná nad Tisou se do podvědomí lidí dostala na základě rozlohy a množství kolejí místního nádraží, které je dnes největším nádražím Slovenska. Vybudováno bylo po konci druhé světové války pro potřeby překládky nákladu mezí Sovětským svazem a tehdejším Československem. V době socialismu plnilo zdejší nádraží významnou dopravní i strategickou funkci. Tu potvrdilo i setkání politických představitelů tehdejšího Československa a SSSR, Alexandra Dubčeka a Leonida Brežněva, stalo se tak symbolicky v železničním voze a  kulturním domě železničářů.

Socialistická Čierná nad Tisou byla prosperujícím a živým městem. Denně tady dojížděli železničáři a všichni co měli co dočinění s místním nádražím z blízkého okolí nebo i měst jako Košice jako Třebišov. Výkonné železniční nádraží a režimem silně podporovaná centrálně plánovaná ekonomika nesla ovoce i zdejší zemědělské výrobě. Ba ne, když Čierná nad Tisou je geograficky nejníže položeným místem Slovenska. Ve městě vznikl propagandistický hotel Družba, jednota a nová kolonie pro zaměstnance zdejšího nádraží a nové obyvatele tohoto města.

Sametová revoluce v r. 1989 přinesla začátek svobody a víry k lepším zítřkům, jen zde pád komunismu způsobil postupný útlum městského života, útlum zemědělské výroby a pokračující pokles významu zdejšího megalomanského nádraží. Tranzitních vlaků z bývalého SSSR začalo rapidně ubývat a mnohé provozy na nádraží se automatizovaly. I tato skutečnost vedla k razantnímu nárůstu nezaměstnanosti, kriminality a odchodu obyvatel z města.

Během 90 let značnou část vybydlených kolonií zaplnila romská komunita, která začala nejen svá bydlení, ale rovněž celé město plundrovat a starat se o vysoká čísla v kolonkách kriminality. Čierná n.T. však nebyla a není jedinou obcí východního Slovenska, kde tato „menšina“ zdevastovala a stále devastuje městský majetek, ovšem to rozebírat nebudeme, raději … .

Čiernou n.T. mne osobně „očarovala“ už při vstupu do nádražní haly. Šmejdící skupinky romských teenagerů, ponurá atmosféra jak před státním pohřbem a dvě velké palmy o které vidno není vedena velká péče. Sotva vylezete z nádražní haly tak vidíte rozlehlý park, který asi jedinou věcí, kterou nejde kritizovat. Při procházce do „centra“ města si člověk povšimne jen málo čeho co by ho zaujalo. Second handy, malé sámošky a hlavně dávno zkrachovalé hospůdky, restaurace a obchody. Živnost je zde tak úspěšná jako Bobošíková ve volbách.

Po asi 10 minutách od nádraží narazíte na kýžené centrum, resp. městský úřad, pár neudržovaných domů a uprostřed jakousi snahu o náměstí. Avšak kvalita dlažby zdejšího náměstí odpovídá čínské nudlové polívce za 7 korun. Procházkou dále za náměstí vidíte nefalšovanou východoslovenskou apokalypsu. Bývalá kolonie s rozpadajícími domy, kde chybí okna, dveře a v mnohých i lidé. Kolem domů se potulují psi, povalují desítky odpadků a některé domy jsou opatřeny červeno-bílou páskou od policie kvůli možnému nebezpečí. V blízkosti této hrůzy jsem se dal do řeči s jedním místním bílým obyvatelem. „Toto se co tu vidíte, už měli dávno srovnat se zemí, nicméně nejsou peníze, je to ostuda pro město i celé Slovensko“ mi během rozhovoru sdělil. Cestou dále už narazíte pouze na pár panelových domů, místní stadion a nekonečná pole.

Při cestě nazpět k nádraží můžete narazit třeba na již zmiňovaný hotel Družba a Disko bar Lion. Možnost se ubytovat i zabavit, tedy pouze pokud máte stroj času. Protože pojmy jako turista nebo noční život zde neznají. Tak se raději na takové věci místních ani neptejte, úrazová klinika je až v Košicích. Vyhládne-li Vám během „sightseeingu“ tak můžete kousek od popisovaného hlavního náměstí vyzkoušet místní restauraci, která zvenku vypadá jako mix nepovedených unimobuněk, ale vevnitř si budete připadat futuristicky a nadčasově, myšleno k poměru tohoto města.

Čierná nad Tisou je dokonalým existujícím skanzenem mrtvého města na „konci světa“. Budete si zde připadat jako v Albánii nebo Kosovu a přitom dámy a pánové je to Slovensko a součást EU.