Zdroj: http://www.lukaszednicek.cz/novinky/pivni-festival-v-prilepu-aneb-makedonska-verze-slavneho-oktoberf  •  Vydáno: 1. 3. 2013 15:45  •  Autor: Lukáš

Pivní festival v Prilepu aneb makedonská verze slavného Oktoberfestu

Pivní festival v Prilepu aneb makedonská verze slavného OktoberfestuStejně jako nejslavnější a nejznámější světové památky jako Eiffelova věž nebo egyptské pyramidy, tak i slavný oktoberfest nachází ve světě čím dál více svých kopií a napodobenin, ať už se jedná o Vídeň nebo vzdalené USA. Nicméně existuje nenápadná země v jihozápadní části Balkánu, kde jisté spojistosti se slavným mnichovským originálem najdeme také, ale na druhou stranu vás zde čeká zase úplně jiného a působivého.

Makedonské město Prilep budete těžko hledat v nabídkách cestovních kanceláří a v nabídkách leteckých společností. Makedonský Prilep se nachází v jižní polovině Makedonie na zhruba polovině cesty vlakem mezi hlavním městem Skopje a Bitolou. Tudíž po příletu do Skopje se nabízí mimo četné autobusové spojení i spojení vlakové, ač lehce dobrodružné a z hlediska častých i více jak hodinových zpožděních vhodné pro trpělivější cestovatelé. Město Prilep lze využít i jako tranzitní bod pro cesty k nejnavštěvovanější turistické lokalitě Makedonie, jezeru Ohrid. Ale o něm až někdy příště. Přestože je Prilep čtvrtým největším městem Makedonie, tak kvalitní ubytovací kapacity nejsou zrovna tím, čím se město může chlubit a najít to vhodné pro Vás šité na míru za rozumný peníz není jednoduchá záležitost.

Narozdíl od Oktoberfestu "originálu" se pivní festival koná pouze po dobu tří dnů a první ročník se konal teprve před 7 lety. Přesto si své příznivce z řad místních, tak i turistů, jenž navštíví Makedonii v parném létě dokázal získat. Jedním z důvodů je přívětivá cena zlatavého moku, bohatý a široký výběr pviních značek (např. i český Staropramen nebo Budvar) mezi kterými nechybí makedonská piva jako Bitolsko, Skopsko nebo Zlaten Dab. Značky dostupné v každém větším městě Makedonie nebo třeba i Albánie, avšak zde s nezaměnitelnou atmosférou balkánské lidového slavnosti. Důvod proč je také festival oblíben je ten, že se každoročně koná první červencový týden, tozn. v úvodu hlavní turistické sezóny, kdy sousta turistů míří k populárnímu Ohridskému jezeru a pivní festival v Prilepu je ideální možnost jak se schladit ještě před koupelí v Ohridu.

10 důvodů proč pivní festival navštívit a neminout:

 

Stejně tak tím jistě nekončí výčet důvodů proč na pivní letní festival v Prilepu zavítat. Pokud vás povidání zaujalo natolik, že při cestě do Makedonie počátkem léta zavítáte i do Prilepu na nějaké to pivečko v atmosféře balkánského letního večera, tak neváhejte poté své zážitky a dojmy uvést v komentářích nebo místním chatu.

Pivní festival v Prilepu nemá žádné oficiální webové stránky, pouze existuje webový blog, ačkoliv poněkud strohý. Avšak ty nejpodstatnější informace jako seznam pivních značek, možnosti ubytování a fotoalbum z minulých ročníků festivalu zde nejdete.

Alternativní možností pro obsáhlejší infromace nejen o pivním festivalu ale komplexně ubytování, historii a životě v Prilepu najdete na oficiálních webových stránkách města.

Takže v létě neváhejte. Město Prilep i makedonské krásky v pivních stáncích už na Vás s úsměvem i natočeným pivem čekají!