Zdroj: http://www.lukaszednicek.cz/novinky/jak-si-pohodlne-prohlednout-fotogalerii-a-pritom-se-neztratit  •  Vydáno: 18. 3. 2013 16:15  •  Autor: Lukáš

Jak si pohodlně prohlédnout fotogalerii a přitom se neztratit.

Jak si pohodlně prohlédnout fotogalerii a přitom se neztratit.Toužíte najít ve fotogalerii např. křídové útesy v Normandii nebo norské fjordy a k tomu ještě čas, kdy fotografie byly pořízeny a místo, jako nápověda pro to, kdy se můžete na místo vydat taky a nechcete se ztrácet u fotografií písečných dun v Litvě? Čtěte dále

Fotogalerie, kterou vidíte v sekci "Gallery" byla na základě dialogu s webdesignerem webových stránek, které právě prohlížíte, navržena v moderním trendu, aby splňovala nároky na atraktivní vizuální podobu, střídmost, přehlednost, výstižnost ale zároveň byla i ukázkou čistého designu, ve kterém vyniknou samotné fotografie. Proto byla nejen pro případ fotogalerie, ale rovněž celé kostry webu kolora sjednocena do černo-šedé.

K faktické stránce fotogalerie. Elementární osa sekce fotogalerie byla pro úvodní spuštění navržena do 4 základových kategorií :

CESTOVÁNÍ SVĚT- kategorie se pavoukovitě větví do subkategorií a alb. Pro začátek byly uvedeny subkategorie "Francie a země Beneluxu", "Itálie a oblast Středozemí", "Balkán" a "Britské ostrovy a Irsko". Alba "Severské země a Skandinávie", "Pobaltí a východní Evropa" aj. najdete v dolních partiích. V současnosti je lokalizace všech alb a subkategorií čistě v rámci starého kontinentu, tedy Evropy. Přídomek "svět" byl implementován z důvodu očekávaných zahraničních cest na další kontinenty v budoucích letech.

CESTOVÁNÍ ČESKO- větvění této kategorie má pouze geograficko-historický podtext, tozn. je dělena na "Oblast Čechy" a na "Oblast Morava a Slezsko". Fotografie uvedené v této sekci a pořízené v potencionálním rozhrání historických zemí Moravy a Čech jsou zařazené do patříčného alba pouze na základě subjektivity.

KRAJINA - stejně jako v případě předchozí kategorie, i zde je dělení pouze dvojité. Na fotoalba "Česká krajina" a "Zahraniční krajina". Album "Zahraniční krajina" v některých případech obsahuje duplicitní fotografie s galerijních sekcí jako CESTOVÁNÍ - SVĚT, resp. ČESKO a nebo ŽELEZNICE, důvodem je snaha sahrnout výběrové krajinné fotografie nejen do spadající geografické oblati ale i do této specifické kategorie KRAJINA. Druhým specifikem fotografií v albu "Zahraniční krajina" jsou dvojjazyčné popisky obrázků, tj. v českém a anglickém jazyce.

ŽELEZNICE - kategorie se větví fotoalba "Zahraniční železnice", "České železnice" a "Vysokorychlostní železnice". Kritérium pro přisouzení fotografie s železniční tématikou vhodné kategorie tozn. zahraniční nebo české, je původ a vlastnictví lokomotivy, vlakové soupravy nebo jednotky či jiných železničních objektů.

 

Pro lepší a komfortnější přehledné prohlížení fotografií ve fotoalbech obsahují všechny kategorie, resp. alba modul miniatury, což znamená, že hledání fotografií v totožném albu je zároveň i rychlejší a plynulejší.

Jelikož se u webu předpokládá největší cílová skupina návštěvníků z ČR a Slovenska, tak jsou primární názvy a popisky nastaveny na jednotný jazyk - češtinu. Vyjímkou je pouze kategorie KRAJINA, kde jsou názvy uváděny i v anglickém jazyce. Specifické názvy lokalit pořízení vybraných fotografií jsou však uváděny v mnoha případech v jazyce státu, kde byl snímek pořízen.

Jednou z nejrelevantnějších utilit pro komfortnější prohledávání nejen popisované fotogalerie, ale i celého webového obsahu, jsou Key-words nebo-li klíčová slova. Hledáte-li pro inspiraci např. ukázky večerní zábavy a nočního života v zdejší fotogalerii, tak jednoduše zadáte "nightlife" do klíčových slov a zobrazí se Vám všechny fotografie mající co dočinění s vámi hledanou položkou. Jak snadné, nemyslíte?

Dále u každé fotografie nechybí "příslušenství" jako :

Při zobrazení položky "INFO" se vám mimo jiné v levém sloupku zobrazí i položka "Location". Tato nadstandartní doplňková informace je uvedena u všech fotografií tohoto webu a ve většině případů nese hypertextový odkaz na přesnou lokalitu pořízení fotografie via webové mapové služby jako google maps, bing a nebo český produkt mapy.cz. U vybraných fotografií a zajímavých míst je funkce "Location" doplněna odkazem na informace, které se vážou k místu pořízení fotografie.

Vybrané fotografie také obsahují testovací položku "Webcam", pod kterou se skrývá nastreamovaná webová kamera příslušející k danému místu. Položku "Webcam" najdeme v levém sloupku informačního panelu o fotografii.


Veškeré fotografie jsou opatřeny transparantní ochrannou vrstvou nebo-li vodoznakem a ve většině případů optimalizovány na menší velikost. V případě zájmu o originální velikost snímku využijte kontaktů v sekci "Contacts" nebo možnosti zakoupení multimediálních DVD.

Přeji všem pohodlné a příjemné prohlížení fotografií zachycující momenty všední i nevšední, chvíle z městského i venkovského života a krásy krajiny nebo třeba alpských železnic.

Enjoy a nezapomeňte své dojmy prezentovat v návštěvní knize nebo komentářích!