18. 11. 2017, 7:29  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Střípky z cesty do dávné Besarábie (5/5): Kišiněv – nenápadná metropole, nenápadného Moldavska.

Střípky z cesty do dávné Besarábie (5/5): Kišiněv – nenápadná metropole, nenápadného Moldavska.Jako poslední z 5 dílného seriálu článků o únorové cestě do oblasti Besarábie, tzn. zemí jako Ukrajina, Moldavsko nebo malá část Rumunska, se můžete těšit na pár řádků a postřehů z metropole Moldavska – Kišiněva. Hlavnímu městu jsme věnovali nejvíce času, jelikož to byl jeden z hlavních cílů naší cesty.

Jako poslední z 5ti dílného seriálu článků o únorové cestě do oblasti Besarábie, tzn. zemí jako Ukrajina, Moldavsko nebo malá část Rumunska, se můžete těšit na pár řádků a postřehů z metropole Moldavska – Kišiněva. Hlavnímu městu jsme věnovali nejvíce času, jelikož to byl náš zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější bod v rámci celé cesty.

800 tisícový Kišiněv je jednou z mála evropských metropolí, která nemá metro a občané i turisté jsou nuceni využívat pouze trolejbusů, autobusů a mikrobusů, v zemích bývalého východního bloku známých pod názvem „maršutky“.  „One day ticket“ nebo jiné podoby turistických karet pro návštěvy muzeí nebo různé druhy neomezeného cestování po městě s využitím hromadné dopravy zde budete hledat těžce, ovšem trápit to až tak nemusí, když jedna jízda vyjde odhadem na 5 korun.

Parcul Catedralei - Chisinau

Co se týče toho, jak se dostat do Kišiněva, tak existují tři možnosti – letecky, busem nebo vlakem. Letecky to vyjde z mnoha zemí Evropy poněkud draze, jelikož na leteckých trasách do Kišiněva nepanuje zrovna velká konkurence a aerolinky zde drží častokrát nepřiměřeně vysoké ceny. Druhou možností je bus, který však lze doporučit především pro osoby na dlouhé cesty ve stísněném prostoru otrlé. Jelikož dopravní infrastruktura v okolí Kišiněva a v sousedních zemích, přes které do Moldavska, resp. Kišiněva pojedete, není zrovna vzorová a dokonalá. Poslední možnost – vlak, je varianta, kterou jsme využili my a skýtá asi největší a zároveň nejlevnější dobrodružství. Denně spojují Kišiněv dálkové vlaky s Bukureští, Moskvou nebo Petrohradem. Existují však i regionální spoje, kde zaplatíte např. za 70 km dlouhý úsek Bender-Kišiněv v přepočtu pouhých 10 korun. České pořekadlo praví „Za málo peněz hodně muziky“ a zde to platí skoro dvojnásob. Čekají Vás tvrdé dřevěné lavice, temné a slabé osvětlení, téměř nevytopené vozy a častokrát připoutání pozornosti od místních obyvatel, kteří ne vždy musí mít jen dobré úmysly.

Parcul Catedralei - Chisinau

Samotný Kišiněv a jeho centrum tvoří třída pojmenována podle nejvýznamnější persony celé Besarábie – Stefana Cel Mare. Přijedete-li výše zmiňovaným vlakem, tak po výstupu od nádraží se nachází její začátek.  Kolem celého bulváru se nachází nejvýznamnější instituce Moldavska i hlavního města, největší počet obchodů a různých restaurací, barů a nočních podniků. Jeto místo kde se setkávají a střetávají místní ale i návštěvnici a turisté této metropole. Kišiněv si oblíbí zřejmě turisté z Japonska, Koreje apod., jelikož celé centrum Kišiněva lze projít a patřičně fotograficky zdokumentovat během jednoho odpoledne. Výchozím bodem pro toulky po centru je Katedrálový park, který se nachází u bulváru Stefan Cel Mare a v těsné blízkosti parlamentu i radnice. Fotografy jistě potěší fakt, že na rozdíl od Podněstří, fotit si zde lze téměř vše, jako je běžné v civilizované Evropě. Ačkoli nejsem příznivec fast foodů, tak lokální „Andys pizza“ vřele doporučuji, protože vyjma pizzy a hamburgerů tam můžete ochutnat i typická moldavská jídla a také slavná zdejší vína.

Kišiněv působí jako stále měnící se metropole, která se snaží smazat všední šedou barvu, kterou zde nastavily roky pod vlivem sovětského svazu a než se to vše podaří, tak máte možnost si z této metropole odnést nevšední zážitky z metropole nejchudší země Evropy.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.