18. 11. 2017, 7:28  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Střípky z cesty do dávné Besarábie (4/5): Orheiul Vechi - magické místo v srdci Moldavska

Střípky z cesty do dávné Besarábie (4/5): Orheiul Vechi - magické místo v srdci MoldavskaNejvětší vinné sklepy v Cricove a Milesti Mici, měnící se metropole Kišiněv, existující skanzen sovětského svazu v Podněstří ... Moldavsko toho má hodně co nabídnout zvědavým turistům. Přesto existuje místo, kde budete daleko od všeho a ucítite klid a magické pocity z okolní přírody i tisícileté historii, řeč je o slavném Orheiul Vechi ...

Klášter Orheiul Vechi je zřejmě nejinteresantnější moldavská památka, která až magicky přitahuje turisty z celého světa, kteří Moldavsko navštíví. Lokalita přitahuje místním jeskynním klášterním komplexem, jehož vytvoření se datuje na 13.století, kdy jej nechali vybudovat pravoslavní mniši a dalších pět let poté jej obývali. Místo má tudíž významný archeologický význam. Důležitou složkou je však i okolní příroda a hluboký kaňon řeky Raut.

Pevnost a klasterni areal obklupují mnohé megaliticky pusobici objekty a hlavne se odevsud naskýtá impozantní pohled na skalní soutěsky řeky Raut.

Budete-li bádat jak se onomu magickému místu dostat, řešení je snadné. Z autobusového nádraží v Kišiněvě minibusem do města Orhei a odtud dvěma denními spoji (jeden ráno a druhý odpoledne) a nebo se vypravit od hlavní silnice od Kišiněva k odbočce, kde je výrazně napsáno "Orheiul Vechi" ujít asi 300 metrů, kde už vás bude čekat zástup přidělánichtivých pánů z místního venkova v nezničnitelných žigulicích, kde se přesvědčíte, že i bez klíčů na drátek se dá jezdit.

Pokud Vás omrzí klášterní komplex, tak můžete sejít pod kopec do přilehlé vesničky Butuceni, kde se ocitnete na chvíli tak o sto let zpět, dřevěné moldavské domy s tradičními rysy žviota na moldavském a rumunském venkově, bahnitá cesta podél vsi, vědra na vodu, původní studny, husy, slepice, kachny v každém druhém stavení a pro uchování všech hodnot a jejich prezentaci návštěvníkům nechybí ani vesnické muzeum.

Vše co shlédnete a poznáte v této fascinující modlavské archeologické a kulturní klenotnici Vám bude dlouho kolovat ve vzpomínkách a pokud vyrazíte na místo jako v mém případě mimo turistickou sezonu, budete mít magické Orheiul Vechci celé pro sebe.


L.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.