18. 11. 2017, 7:25  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Retezat - divoké rumunské hory, kde se pořádně zapotíte

Retezat - divoké rumunské hory, kde se pořádně zapotíteDaleké výhledy až téměž k madarským hranicícm, impozantní výhledy na skalní převisy a štíty, místa, kde budete prekracovat nekolik set metrové propasti a obcházet četná ledovcová jezera, třímetrové balvany při cestách na vrcholy, divoká a nespoutaná příroda i volně pohybuijící se horské šelmy jako medvědi nebo vlci ... to je Retezat, pohoří rumunském regionu Huderoana na východu rumunské části karpatského oblouku.

Výchozí body pro přístup k samotnému Národnímu parku Retezat doporučuju z měst Caransebes nebo Hateg, k prvnímu se dostanete vlakem z Aradu pres Temesvar. K druhému z Aradu přes Simerii. Přestože do Rumunska dnes nabízí zájezdy mnoho cestovních kanceláří zaměřených na aktivní dovolenou, přesto doporučuju zvolit trasu po vlastní ose a pokud možno vlakem. Město Arad odkud vedou zminované trasy k Retezatu je prvním velkym mestem a stanicí, kde můžete nakoupit a doplnit zásoby potřebné k výstupu a treku po Retezatu

Retezat   Retezat

Peleaga - nejvyšší vrchol národního parku Retezat. Mnozí turisté však považují a hodnotí jako náročnější druhý nejvyšší bod "Varegul Retezat"

Právě hora Retezat dala národnímu parku, resp.pohoří své jméno. V četných případech se nachází hora v mlhavém závoji a její přístup je ještě o mnoho stížen. Na základě naší expedice hodnotím jako snazší výstup na sousední Peleagu, ačkoli druhý Retezat převyšuje o 120 metrů. Cesta k Peleaze(výše dva uvedené obrázky) vedla v našem případě od jezera Bukura.

Retezat

Nevypočítatelnost a záludnost pohoří Retezat spočívá v časovém odhadu, informační směrovky Vám budou dávat dvě hodiny a vy přitom strávíte na trase půl dne. Něco jako naše výprava, kdy z běžně odhadovaného jednoho dne pochodu byli dny tři. Nicméně pokud se to přihodí i Vám, tak nezoufejte nejste první ani poslední, navíc kochat trochu déle krásnou a místy nedotčenou přírodou Retezatu, divokých koní volně se pohybujících v dolinách nebo vzhlížet dalekohledem k vzdáleným vrcholům není vůbec na škodu, ba naopak jsou to nezapomenutelné zážitky.

Rumunský třetí nejvyšší horský masív Retezat není rajónem pro děcka, které tráví půlku dne v mekáči nebo dámičky pro které je chůze po Václaváku nahoru výstupem na Everest. Zdejší hory jsou pro všechny, kteří jsou schopni obětovat pot pro výhledy a fotografické snímky, které si budou cenit jenže dlouho po návratu zpět do vlasti.

Retezat

Mapa pohoří Retezat, Map of mountains Retezat.

Fotografie z výstupu na pohoří Retezat najdete v galerii v sekci Rumunsko.


Závěrem, jen enjoy Retezat pokud se tam letos vydáte a dobré světlo při focení.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.