, 31. 05. 2020  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Pivní festival v Prilepu aneb makedonská verze slavného Oktoberfestu

Pivní festival v Prilepu aneb makedonská verze slavného OktoberfestuStejně jako nejslavnější a nejznámější světové památky jako Eiffelova věž nebo egyptské pyramidy, tak i slavný oktoberfest nachází ve světě čím dál více svých kopií a napodobenin, ať už se jedná o Vídeň nebo vzdalené USA. Nicméně existuje nenápadná země v jihozápadní části Balkánu, kde jisté spojistosti se slavným mnichovským originálem najdeme také, ale na druhou stranu vás zde čeká zase úplně jiného a působivého.

Makedonské město Prilep budete těžko hledat v nabídkách cestovních kanceláří a v nabídkách leteckých společností. Makedonský Prilep se nachází v jižní polovině Makedonie na zhruba polovině cesty vlakem mezi hlavním městem Skopje a Bitolou. Tudíž po příletu do Skopje se nabízí mimo četné autobusové spojení i spojení vlakové, ač lehce dobrodružné a z hlediska častých i více jak hodinových zpožděních vhodné pro trpělivější cestovatelé. Město Prilep lze využít i jako tranzitní bod pro cesty k nejnavštěvovanější turistické lokalitě Makedonie, jezeru Ohrid. Ale o něm až někdy příště. Přestože je Prilep čtvrtým největším městem Makedonie, tak kvalitní ubytovací kapacity nejsou zrovna tím, čím se město může chlubit a najít to vhodné pro Vás šité na míru za rozumný peníz není jednoduchá záležitost.

Narozdíl od Oktoberfestu "originálu" se pivní festival koná pouze po dobu tří dnů a první ročník se konal teprve před 7 lety. Přesto si své příznivce z řad místních, tak i turistů, jenž navštíví Makedonii v parném létě dokázal získat. Jedním z důvodů je přívětivá cena zlatavého moku, bohatý a široký výběr pviních značek (např. i český Staropramen nebo Budvar) mezi kterými nechybí makedonská piva jako Bitolsko, Skopsko nebo Zlaten Dab. Značky dostupné v každém větším městě Makedonie nebo třeba i Albánie, avšak zde s nezaměnitelnou atmosférou balkánské lidového slavnosti. Důvod proč je také festival oblíben je ten, že se každoročně koná první červencový týden, tozn. v úvodu hlavní turistické sezóny, kdy sousta turistů míří k populárnímu Ohridskému jezeru a pivní festival v Prilepu je ideální možnost jak se schladit ještě před koupelí v Ohridu.

10 důvodů proč pivní festival navštívit a neminout:

  • Ceny piva a občerstvení jsou podobné jako v Česku
  • Na hlavní scéně se setkáte s místními kapelami a v davech lidí poznáte jak se baví lidé po "makedonsku"
  • Přestože v celém městě nenajdete prakticky žádné upoutávky, cestou z vlakového nádraží s Vámi půjdou davy lidí a ztratit se je nemožné.
  • Místní makedonská piva doplněná zástupci slavných evropských pivovarů.
  • Nízké množství turistů, všude zní makedonština nebo případně albánština.
  • Možnost nasávat temperamentní a divokou povahu balkánců společně u jednoho stolu se škopkem piva v ruce.
  • Stánky s občerstvením nabízí ukázky pravé balkánské gastronomie - jako např. vjelašnica, pljeskavica nebo masové roličky čevapi.
  • Spojení tripu k Ohridskému jezeru s návštěvou tohoto pivního festivalu i samotného města Prilep se zachovalým historickým centrem.
  • Poznání lokálních makedonských krojů a zvyků, které uvidíte téměř na každém kroku.
  • Festival nekončí v jedenáct jako na Oktoberfestu "originálu", z festivalu vás nebude nikdo násilně vyhánět a když se většina stánků již zavře, tak bary a kluby ve městě ukážou, že večer ještě nekončí.

 

Stejně tak tím jistě nekončí výčet důvodů proč na pivní letní festival v Prilepu zavítat. Pokud vás povidání zaujalo natolik, že při cestě do Makedonie počátkem léta zavítáte i do Prilepu na nějaké to pivečko v atmosféře balkánského letního večera, tak neváhejte poté své zážitky a dojmy uvést v komentářích nebo místním chatu.

Pivní festival v Prilepu nemá žádné oficiální webové stránky, pouze existuje webový blog, ačkoliv poněkud strohý. Avšak ty nejpodstatnější informace jako seznam pivních značek, možnosti ubytování a fotoalbum z minulých ročníků festivalu zde nejdete.

Alternativní možností pro obsáhlejší infromace nejen o pivním festivalu ale komplexně ubytování, historii a životě v Prilepu najdete na oficiálních webových stránkách města.

Takže v létě neváhejte. Město Prilep i makedonské krásky v pivních stáncích už na Vás s úsměvem i natočeným pivem čekají!

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.