18. 11. 2017, 7:25  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Mariazellbahn – Nejpůsobivější železniční tratě Evropy mýma očima (2/12)

Mariazellbahn – Nejpůsobivější železniční tratě Evropy mýma očima (2/12)Máme tady druhý díl cyklu železničních tratí, které mme při cestách po Evropě nejvíce zaujaly a o které bych se rád podělil. Tentokráte se vydáme východněji než v případě Brennerobahn, do regionu Steiermark nebo-li Štýrsko a Niederösterreich. Posvítíme si na Mariazellbahn vedoucí z hlavního města spolkové země Niederösterreich St.Poeltenu do slavné Mariazell.

Desetísíce věřících proudí ročně do jedno z nejznámějších poutních míst Evropy - rakouského Mariazell, městečka sevřeného alpskými velikány a v zimě nezaměnitelnou zimní atmosférou, kde máte pocit, že se čas na chvíli zastavil. Nicméně o Mariazell městu si najdete nespočet informací na internetu a netřeba dále tomuto významnému křestanskému místu věnovat další pozornost, protože ta je upřena především úzkorozchodné dráze z 19. století, která spojuje Mariazell s dolnorakouským St.Poeltenem.

Přestože, zima už v půlce března byla něčím , co si mnozí přáli ukončit a dlouho nevidět, já se rozhodl ještě s paní "sněžnou" trochu zakoketovat a vydal se na víkendový dýchanek do rakouského vnitrozemí. Mezi Vídní a St.Poeltenem se nachází nově zbudovaný úsek vysokorychlostní trate, kde by vlaky v budoucnu měly dosahovat rychlostí až okolo 250 km/h, nicméně v současností drží "pouze" 200 kilometrovou metu. Nicméně i to je třeba ocenit v porovnání s českými vyhlídkovými tratěmi, kde cestující při rychlosti 160 km/h žasne nad něčím, co naší západní sousedé už měli za dob, kdy jsme doma ještě žrali jablka a hrušky z JZD a exotické ovoce viděli jen v bedně.

Poté co se váš vlak ICE nebo Railjet přiřítí do St.Poeltenu Vás už čeká jen maličkost, přestoupit na úzkorozchodný vláček ve směru Mariazell. Vlak je tak malý že vypadá oproti mohutnému ICE jako miniatura. Zvenčí často ozdobený různymi blbůstkami jako adventní obrázky nebo médvídci. Tož pro rodiny s dětmi je to dělané hlavně. Ovšem po téměř 3 hodinové jíždě už mají děcka jistě všech medvídků, drkotání se ve vlaku na dřěvěných lavkách a všeho dost. Nicméně pokud se chcete vyhnout davům a přeplněnému lentilkovému vlaku tak zvažte návštěvu Mariazell nebo fotocestu na Mariazell jako já v zimním nebo celkově v mimosezonním období.

Předem varuju všechny milovníky vysokorychlostní železnice a filmu Taxi nebo Rychle a Zběsile, že pro ně jízda opravdu není a lehce by mohlo dojít k rychlostnímu posttraumatickému šoku. Vlak zde totiž dosahuje maximálně 60ti kilometrové rychlosti a to je ještě tak na 20% trati maximálně. V jižní části tratě od města Winterbach až téměř do finiše v Mariazell se rychlost někdy pohybuje na úrovni společensky unaveného Miloše Zemana plazícího se na hrad do kanceláře.

Ovšem zase potěším ty, kteří stejně jako já, se na Mariazell vypraví z fotografickými úlovky zdejších lentilkových a medvídkových vláčků. Právě jižně od zminovaného Winterbachu leží nejpůsobivější viadukty a tunely. Celková délka tunelů je přes 4 kilometry, nejdelší ma kilometry dva, tzv. Gosingtunnel. A pokud sebou povezete nejakou tu ratolest, žádné české řízky, kaulfand paštinu či rakouský sacher do něj necpejte, mohlo by obohotit svým výtvorem lavičku nebo oděv spolucestujících jelikož stoupání tratě v tomto nejpůsobivejsim useku témer 27 promile a trat se zvedá az o temer 400 mnm vyýse oproti zacárku tratě v St.Poelten.

Osobně jsem dlouho přemýšlel kterou zastávku vybrat pro nejlepší výchozí bod pro fotografování od Winterbachu je jich několik pro zvážení. první je Puchenstuben, v blízkosti je maly viadukt a moznost vylézt na kopec a trochu videt vse z nadhledu jinak samé roští, hluboké lesy, skály a minimální prostor. Dále je stanice Gosing u proklamovaného nejdelšího tunelu Gosingtunnel. Ta mne prilis nezaujala a rozhodl jsem se vybrat mestecko, resp. stanici Annaberg. A vyber si troufám tvrdit to byl nejlepsi. K dispozici máte nekolik možností kam se vypravit, jak za horskou turistikoou, procházkou po okolí nebo focením vlaků a panoramat. Přímo u nádraží je přívětívý hostinec, kde můžete skočit na sachera a štrůdla, jen bacha na pohřební hostinu, aby jste nedopadli jako já s kouskem promrzlé bagety v ruce na oběd, kdyz Vás do vnitr nepustí :).

Z městečka Annaberg se můžete vypravit po pěší stezce do asi 4 kilásky vzdálené obce "Wienerbruck", kde se trať obloukovitě točí kolem celé obce a stoupá dále k Mariazell. Po cestě se Vám naskytne pohled na klasická rakouská malebná stavení, malebnou krajinu a po ránu i ještě zahalené alpské vršky. Pokud budete mít štěstí tak ráno nebo během dne se před Vámi rozprostře skoro dvoutisícovka Otscher. Máte-li sníh opravdu v lásce a vydáte se zde v zimě, užijete si sněhu při cestě do Wienerbruck dostatečně, protože pěší stezka se zde v zimě neudržuje. Pokud se z Wienerbrucku budete vracet do Annabergu tak nezapomente na odpolední snímek u největšího a nejznámějšího viaduktu celé Mariazellbahn - Saugrabenviadukt.

Budete-li mít pofoceno a prohlídnuto vše co jste měli v plánu, můžete se vypravit do poutního Mariazell, které dalo název tomuto pozoruhodnému kousku železničního stavitelství. A aby ste si v nějaké tamní restauraci zahřáli od zimy nejen nohy a tělo, ale i mysl tak vyzkoušejte mariazellský likér, který rakušáci chlamptají už od 19.století!

Info pro cestu: Wien - St.Poelten , spojení zajištují státní dráhy OEBB a soukromý dopravce WESTBAHN. Jízdenka (jednosměrná) vyjde u OEBB bez ohledu na druh vlaku na 12 € a 6 € u "nízkonákladovky" WESTBAHN.

St.Poelten - Gosing - Annaberg - Mariazell , spojení zajíštuje soukromá společnost NOVOG, jednosměrná jízdenka vyjde na 15,7 € bez započtení různých slev. Více info najdete na webu dopravce NOVOG.

Fotografie z Mariazellbahn najdete ve fotogalerii v sekci Zahraniční železnice.


Co říct závěrem ...  at je léto nebo zima, tak na Mariazell je vždy príma :)

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.