, 12. 12. 2018  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Couchsurfing

CouchsurfingPříležitost jak nezruinovat peněženku a poznat nové přátelé na cestách po různých zemích světa u kávy nebo dobrého drinku budete mít, pokud vás tento projekt zaujme a zaregistrujete se. Mnoho z vás se jistě již setkalo se situací, kdy jste toužili někam vycestovat, ale pohled na stav konta naznačoval spíše surfování po maps.google než vlnách středozemního moře. Nebo také situaci, kdy jste si řekli „sám nepojedu, vždyť tam nikoho neznám a stará jet nechce“. Oba tyto případy lze zapojením se do sociálního projektu Couchsurfing odbourat.

Je ale také třeba uvést na pravou míru, že tuto internetovou službu nelze chápat jako prostředek k tomu, že vás bude někdo na svoje náklady živit a zajištovat vám nocleh několik dnů dle vaší libosti. Taktéž u žádosti o posezení u kávy, si nelze jednoduše myslet, že napíšete neznámému členu cs těsně před příjezdem do Paříže, že se sejdete v kavárně u Arc de Triomphe za hodinu.

Při využívání služeb a výhod, které cs nabízí, je důležité mít na paměti, že existuje i zde v této na pohled volnočasové komunitě mladých lidi, jakýsi sociální kodex slušnosti. Jehož součástí je také to, uvědomit si, že couchsurfing není globální seznamovací server, kde budete hledat svého prince z Dubaje a že, ne každý vaší žádost na ubytování či setkání u kávy přijme. Je mnoho aspektů, které rozhodují, např. zda máte vlastní fotografii, dopisem ověřenou adresu, jaké je procento zodpovězených vzkazů zaslaných ostatními uživateli vám a také jak pečlivě a důmyslně máte vyplněný svůj cs profil. Překážkou pro vzájemnou dohodu může být i jazyková bariéra. Přestože, většina uživatelů disponuje alespoň elementárními znalostmi anglického jazyka a to samo se očekává i od vás. S češtinou v cs moc neprorazíte.

Hledáte-li už nějaký ten „gauč“ kde složíte svoji hlavu, nezapomeňte se také poohlédnout po tom, jak často vámi oslovený uživatel navštěvuje cs profil, resp. datum posledního zalogování at zoufale nečekáte do dne odjezdu. Spát třeba v rumunském Temešváru na nádraží jistě není nic příjemného. Zcela loajalni to sice není, ale pro větší šanci na úspěch zkuste oslovit také více uživatelů.

Přestože projekt cs zní hezky a dobrosrdečně, je dobré počítat s tím, že ne s každým po poskytnutí noclehu, myšleno oboustranně, navážete celoživotní přátelství a propíšete hodiny na facebooku nebo jiných sociálních sítích. Pro někoho bude vaše rozloučení u dveří „navždy“ a pro někoho ne, vyzkoušíte a uvidíte.

Pokud se vám podařilo domluvit na přespání, snažte se být skromní a schovívaví. CS není seznam uživatelů vlastnících hotely Hilton a služby jako ústřice s diamanty na snídani jako v Burj Al Arab v Dubaji také nečekejte.

Naopak projevte svou radost a vděk za možnost přečkat noc malým darem, netřeba drahým ale tím co vašeho hostitele potěší. Nápovědou mohou být třeba informace o zálibách uživatele na jeho profilu. Svému prvnímu cs hostiteli jsem přinesl české miňonky a lahvové pivo, laciné ale potěšilo.

Rozsah působnosti internetového projektu cs neslouží jen pro hledání a poskytování „gaučů“ nebo setkání s místními lidmi při vašich cestách do zahraničí nebo tuzemska. V posledních letech se stává stále oblíbenějším realizovat pro všechny fanoušky cs různé kulturní a společenské aktivity – posezení v čajovnách nebo literárních kavárnách, společné navštěvování festivalů zajímavých hudebních žánrů a undergroundu nebo diskuze o multikulti hodnotách. Proto sledujte konání různých akcí a aktivit ve vašem okolí. Je to příležitost jak poznat rozumné a kulturně založené lidi z různých zemí světa přímo ve vašem městě.

Jak vidíte rozmanitost internetové služby Couchsurfing je bohatá. Nejste ještě registrovaní? Tak neváhejte a připojte se – www.couchsurfing.com

print Formát pro tisk