18. 11. 2017, 7:27  GMT+1
Vyhledávání
Přihlásit
pokus
Kategorie: News

Chystáte se vycestovat vlakem na vlastní pěst a řešíte jak se tam dostat? Existuje celá řada možností 1/2

Chystáte se vycestovat vlakem na vlastní pěst a řešíte jak se tam dostat? Existuje celá řada možností 1/2Řada z Vás již dávno pověsila cestování s cestovními kancelářemi na hřebík nebo se k tomu přinejmenším chystá a nebo jen tak se chystáte na "one day trip" kousek za hranice k naším sousedům. V následujících řádcích se ve stručnosti seznámíte s nejvyužívanějšími a nejpraktičtějšími vyhledávači spojení pro cestování po starém kontinentu.

Možnosti vyhledávání nejen vlakového, ale i autobusového a leteckého spojení jsou dneska velmi rozsáhlé a rozmanité. Mnohé vyhledávače nabízí elementární služby jako vyhledání spojení z místa A do místa B, datum, čas, druh vlaku a seznam stanic a některé i alternativy využití času v cílových místech výstupu z vlaku, možnosti slev, akční nabídky a mnoho jiného. Podívejme se tedy na některé z nich.

Český vyhledávač IDOS:

Jednoznačná jednička u českých vyhledávačů vlakového spojení. Nabízí rozsáhlé a detailní informace o nejen vlakových spojích, druhu vlaku, ceny jízdného, vybrat si zadání "šité na míru", tozn. např bez místenkových nebo vysokorychlostních vlaků apod. Velmi užitečnou věcí je také možnost tisku spojení v přízbusobivém formátu nebo zobrazení trasy na vygenerované mapě.


Slabší stránkou tohoto vyhledávače je hledání spojení v rámci některých balkánských zemí jako např. Srbsko, Makedonie, Albánie atd. Zejména u nočních vlaků v této oblasti jihovýchodní Evropy chybí podrobnější informace a cestující se např. nedozví informace o přímých vozech a o různých "vychytávkách" při často nesnadném cestování na Balkáně.

Český vyhledávač pro mobilní telefony s operačním systémém Android - Pubtran:

Suverénní konkurencí pro IDOS je u mobilních telefonů operujících se OS Android aplikace Pubtran. Původní záměr této aplikace bylo pouze vyhledávání spojení v rámci Prahy, přesto dnes přes tuto aplikaci není problém najít spojení odkudkoliv a kamkoliv po celé ČR. Mimo standartní možnosti vyhledávačů se dozvíte také např. aktuální zpozdění vlaku nebo pomocí GPS Vám bude nabídnuta automaticky nejblíží železniční stanice nebo zastávka. Tento elektronický jízdní řád lze využít i v zahraničí, mínusem je však nutnost zadat přesný název výchozího i cílového bodu, jelikož názvy nejsou automaticky navoleny, jako v případě českých měst a obcí. Download zde.

Vyhledávací portál Kdyjedeš

Jedna třešnička na dortu. Chystáte-li se někam cestovat, tentokráte platí zejména pro území České Republiky a Slovenska (lze však zadat i destinace jiných zemí), a rádi by jste cestu šejrovali s nějakou příjemnou osobou nebo přáteli a nemáte zájem prosedět celou cestu fádně jen koukáním z okna a se sluchátkama v uších, tak určitě vyzkoušejte zajímavý portál "Kdy jedeš". Vyjma této hlavní možnosti nabízí i vyhledání spojení, délku jízdní doby a další standartní info.

 

Rakouský vyhledávač OEBB

Nabízí podrobné a obsáhlé informace o cestování vlakem napříč Rakouskem. Celkově lze říci, že disponuje podobnými možnostmi jako výše uvedený IDOS: Silnějším článkem je pouze méně nežádoucí reklamy a daleko propracovanější mapa. Pouze přes tento vyhledávač se dostanete společně s nalezeným spojením také k rakouské slevové nabídce na vlaky - Sparschiene.

Jste-li na cestách a máte tablet nebo Smartphone s operačním systémem Android, tak se Vám nabízí mobilní aplikace vyhledávače OEBB - Scotty, download zde.

Německý vyhledávač DB Bahn

Vyhledávání spojení skrze hlavního německého dopravce a celoevropsky největšího železničního dopravce je téměř bezkonkurenční. Téměř všechny vyhledávače předčí obsahem a správnosti poskytovaných a denně aktualizovaných informací o spojích ze všech zemí Evropy, Slabším místem je snad jen méně atraktivní design, oproti vyhledávači OEBB obecnější mapa zobrazovaného spojení a potřeba větší chvíle na zjištění "kde a co vše je".

Kdo vlastní iPhone nebo Smartphone s operačním systémem Android, tak může využít i mobilní internetové mutace vyhledávače - DB Navigator, download zde.

Francouzský vyhledávač SNCF

Oproti předcházejícím vyhledávačům doporučuji tuto alternativu vyhledávače spíše jen pro cesty po zemi galského kohouta, tedy Francii. Pochopitelně zde najdete pro cestování vlakem po Francii nejpodrobnější informace, včetně diskontních nabídek na jednotlivé spoje národní železniční správy SNCF. Proto chystáte-li se vyrazit do Francie a vyzkoušet slavné TGV a přitom neutratit majlant, tak zde si v předstihu můžete zajistit opravdu rozumnou cenu.
Příjemným zpestřením vyhledávání pro Vás jistě bude módní a přívětivý design.

Britský vyhledávač National Rail

Britská železniční síť je celoevropsky specifická v tom, že zde neexistuje žádný dominantní železniční dopravce jako ve Francii - SNCF, Německu - DB atd. Uvedený vyhledávač se zaměřuje pouze na vyhledání vlakového spojení v Anglii, Skotsku, Walesu, Severním Irsku a dokonce i Irsku, i když zde bez informací ceny jízdenky a případných slev. Vyhledávání spojení sice nenabízí tak atraktivní design jako mnohé předešlé vyhledávače a nebo nepřeberné množství doplňkových informací, nicméně to podstatné zde najdeme. Veškeré spoje všech britských žel. dopravců však nabízí velmi užitečné informace o každé stanici, kde Váš vlak zastavuje. Snadno si tak např. zjistíte jakou kapacitu má tamní parkoviště či disponuje-li nádraží wi-fi připojením. Díky tomuto vyhledávači tak můžete najít spojení např. Londýna se Skotskem a v předstihu i za pár liber.


Veškeré uvedené vyhledávače mají více jazykových verzí a každá umožňuje vyhledávání spojení v anglickém jazyce, vyjma českého IDOSu. Ten naopak nabízí jako jediný z uvedených najít si vlakový spoj v češtině.

Nejvhodnější a nejvyužívanější vyhledávače pro cesty vlakem v oblasti jihovýchodní a východní Evropy v příštím pokračování článku ....

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.